Kopiowanie treści zabronione

Jak cannabis działają na bóle miesiączkowe?

Comiesięczne boleści

Miesiączka jest udziałem wszystkich kobiet. Jedne przechodzą ją dość łatwo, dla innych jest prawdziwą udręką. Każdego miesiąca wnętrze macicy przygotowuje się na ewentualne przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Gdy takowa nie pojawi się, przygotowana błona śluzowa musi zostać usunięta. Żeby błona ta mogła się złuszczyć, przez jakiś czas muszą kurczyć się mięśnie gładki znajdujące się w ściankach macicy. Skurcze tych mięśni powodują bóle miesiączkowe, które potrafią być bardzo silne. W skrajnych przypadkach prowadzą nawet do omdlenia. Mięśnie macicy kurczą się niezależnie od woli kobiety, a błona śluzowa wydalana jest z organizmu w postaci miesiączki. Z bólem miesiączkowym kobiety radzą sobie na różne sposoby. Kupują w aptekach dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i rozkurczowe; korzystają z ciepłych kąpieli, masują brzuch lub ćwiczą jogę.

Czym są cannabis?

Cannabis, inaczej konopie indyjskie są roślinami o wyjątkowym składzie chemicznym. Skład ten dokładnie znany jest od niedawna, bo dopiero w XX wieku naukowcy zdołali dokładnie je przebadać. Dziś wiadomo, że w konopiach znajduje się kilkaset różnych związków chemicznych. Unikalnymi związkami obecnymi w tych roślinach są kannabinoidy, od których nazwę wzięły te rośliny. Cannabis uprawiane są obecnie na całym świecie. Jest to skutek olbrzymiej popularności produkowanej z nich marihuany. Dziś produkuje się ją na skalę przemysłową. Konopie hodowane i przetwarzane na marihuanę są w krajach, gdzie jest to prawnie dozwolone. Nie wszędzie tak jest, a to ze względu na narkotyczne działanie marihuany na człowieka. Sprawcą owego działania jest obecny w konopiach psychoaktywny związek chemiczny, któremu naukowcy nadali nazwę tetrahydrokannabinol THC. Związek ten zawarty jest głównie w kwiatostanach konopnych nazywanych topami. Właśnie dlatego głównie te części roślin zbiera się i poddaje suszeniu. Cannabis dostępne są w bardzo wielu odmianach. Wiele z nich zostało stworzonych po to, by mogły rosnąć, dojrzewać i dawać plony na przykład w Europie. Obecnie konopie uprawiane są w Libanie, Meksyku, w czterech stanach USA, w Indiach, Holandii i w Hiszpanii. W Polsce nie zobaczymy upraw tych roślin, ponieważ nad Wisłą marihuana jest całkowicie nielegalna.

Cannabis a zdrowie

Wpływ konopi na zdrowie jest raczej zgubny niż pozytywny. Dlaczego? Ponieważ obecny w nich THC wywołuje uzależnienie psychiczne. Nie u wszystkich oczywiście, ale ryzyko jest spore, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi sięgających po tzw. trawkę często i namiętnie. THC uzależnia psychicznie i dlatego marihuanę zalicza się do miękkich narkotyków. Związek ten odpowiedzialny jest za zmiany nastroju, świadomości, odbioru rzeczywistości, reakcji i zachowania. Po marihuanie człowiek czuje się i funkcjonuje zupełnie inaczej. Dominuje nastrój zabawowy, poczucie zadowolenia, tendencja do śmiechu, śmiałość w towarzystwie, pobudzenie i euforia. Tzw. haj może być lekki i przyjemny lub powalający i ciężki. Wszystko zależy od tego jakie cannabis palone są w skręcie.

Jak cannabis działają na bóle miesiączkowe?

Trudno na razie wypowiedzieć się obiektywnie na ten temat. Wiadomo tyle, że od dwóch lat na amerykańskim rynku obecny jest lek na bóle menstruacyjne oparty na marihuanie. Lek nazywa się Foria Relief i ma łagodzić bóle towarzyszące miesiączce. Czynnikami łagodzącymi mają być zawarte w nim kannabinoidy: 60mg THC i 10mg CBD. Lek nie został odpowiednio przebadany, dlatego uważany jest za nielegalny. Stosuje się go dopochwowo i ma łagodzić skurcze mięśni gładkich macicy. Cena specyfiku nie jest niska.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *